Friss

Partneroldalak

the hunger and the dusk

Ez most a legjobb fantasy képregény? – The Hunger And The Dusk képregény ajánló

Egy ideje már úgy érzem, hogy én vagyok a megelevenedett old men yells at clouds mém, hiszen annyit panaszkodok a fantasy zsánerre. Miközben pedig a top három örökös kedvenc műfajom között van (és jelenleg is éppen egy dark fantasy novellákat írok a fiókomnak). De az is tény, hogy valóban egy meghasonlott állapotba kerültem az utóbbi években.

Az újvonalas fantasyk legtöbbször újító szándékkal és a műfaj határait feszegetve próbálják legitimizálni magukat. De ez a fajta próbálkozás sokszor kisiklik, izzadságszagú lesz, vagy egész egyszerűen specifikus rétegekre lő, melyekkel nem tud mindenki rezonálni.

A régi isokolás szabályokat követő alkotások pedig gyakran kilúgozott tolkieni utánzatnak tűnnek. Ha pedig ezen keretek közé szorul egy mű, akkor valóban nem sok újat tud hozzáadni a zsánerhez. De azzal sosincs baj, ha az adott alkotás a műfaj klasszikus irányvonalait követi. Csupán mindezt az alkotó(k)nak is a helyén kell kezelni. A mostani ajánlóban szereplő The Hunger and the Dusk felismerte, hogy milyen közegben akarja megvetni a lábát. Ahogy azt is, hogy kiknek szól és magabiztosan tudja, hogy miről szeretne regélni. És ha nem is ez lesz a következő A Gyűrűk Ura, képregényes körökben még akár emlékezetes is maradhat.

image 9
Ez most a legjobb fantasy képregény? - The Hunger And The Dusk képregény ajánló 6

Orkok és emberek

Az orkok és emberek szembenállása a modern fantasy egyik legmeghatározóbb és legelcsépeltebb motívuma. Hatalmas sóhajok kíséretében vettem tudomásul, hogy a The Hunger and the Dusk is ezzel a felütéssel nyit. De hamar megnyugodtam, hogy szerencsére nem eköré épül a fő konfliktus. Ugyanis az egyik ork klán végre hajlandó békére adni a fejét az embereket képviselő Last Men Standing nevű kompániával. A szövetség jegyében a Stoneback klán vezére kvázi oda ajándékozza a Tara nevű ifjú, ám annál tehetségesebb gyógyítóját. Az emberek e kis csoportját Callum Battlechild vezeti, a Last Men pedig inkább tűnik egy fura családnak, mint valami ütőképes kompániának. És eddig nagyon úgy tűnik, hogy néhány karaktert nem is védi a plot armor.

A jelenlegi körülmények között bölcs döntésnek számít a béke, még akkor is, ha más klánok vezetői elítélik a Stoneback fővezér döntését. Az egész megmaradt világra fenyegetést jelent egy harmadik frakció is, a vangolok rejtélyes és vérszomjas népe. Az első könyvből még nem derült ki, hogy mik a céljaik, és hogy egészen pontosan mit is jelentenek a kollektív történetre nézve, de jelenlétük egyértelműen folyamatos kihívások elé állítják a szereplőket.

A cselekmény pedig több fronton is kibontakozni látszik. Egyfelől ott van a közös ellenség, a vangol állandó nyomása, de legalább ugyanennyire érdekes, hogy Tara miként illeszkedik be az emberek közé, ahogy az orkok politikai belviszálya is sokfelé terelheti a történetet.

image 8
Ez most a legjobb fantasy képregény? - The Hunger And The Dusk képregény ajánló 7

Világépítés

A The Hunger and the Dusk egyelőre még nem a nagyszabású sztori fronton próbálja lenyűgözni az olvasókat. Viszont az már innen is látszik, hogy a megfontolt építkezés később kamatostul megtérülhet.

A szereplők folyamatosan fejlődnek és mélyülnek, illetve a status quo megismerése és annak felborulása is ügyesen vezet be minket a cselekménybe. Utóbbi pedig több szálon fut, és egyelőre nem célja, hogy megváltsa a műfajt, kár lenne elvitatni tőle, hogy remekül működik.

A világról az első könyvben még szintén nem sokat lehet megtudni, de szépen épül a lore, és elejtett félmondatokból már össze lehet kapargatni bizonyos részleteket.

image 7
Ez most a legjobb fantasy képregény? - The Hunger And The Dusk képregény ajánló 8

Profi kezekben

A fantasy szekeret írói fronton a Hugo- és World Fantasy-díjas G. Willow Wilson (Ms. Marvel, Wonder Woman, Poison Ivy) hajtja, a bámulatos rajzokért Chris Wildgoose (milyen király név) felel. Az írás abszolút árulkodik arról, hogy nem kispályás forgatja a tollat a történet mögött, de a modern-is-meg-nem-is művészeti atmoszférát is kiválóan ragadja meg Wildgoose. Nem is érdemes köntörfalazni: a képregény gyönyörűen néz ki.

A The Hunger and the Dusk 2024-ben indult az IDW gondozásában, az ajánló az első volume (Book One #1-6) alapján készült. A cikk írása pillanatában már a Book Two is hamarosan lezárásra kerül, nem kizárt, hogy a jövőben még beszámolok a sorozat alakulásáról. A kritikusok és az olvasók is elismerően szólnak róla, és valóban egy olyan fantasy történetről van szó, amit érdemes követni.

hunger and the dusk
Ez most a legjobb fantasy képregény? - The Hunger And The Dusk képregény ajánló 9

Verdikt

A The Hunger and the Dusk-ot már most úgy aposztrofálják, hogy az utóbbi idők legjobb fantasy képregénye. Ilyen messzire talán nem mennék, egyébként sem szeretem okvetlenül hajigálni a szuperlatívuszokat. De tény, hogy a történet szépen alakul, a cselekmény magával ragadó, és ugyan még mindennek nagyon az elején vagyunk, az irány egészen kiváló.

Wildgoose nagyon jó választás volt a feladatra, rajzaival remekül képes átadni, hogy egy modern fantasyról van szó, de azért rendre visszanyúl a zsáner hagyományosabb jellegéhez is. Szóval, ha vevő vagy némi újdonságra, de inkább a régivonalas fantasyt bírod, és mondjuk képregények terén még nem mozogsz magabiztosan, akkor a The Hunger and the Dusk pont jó választás lehet.

A képregényt ezúttal is köszönöm a My Comic Centernek. Mindenképpen nézzetek be hozzájuk!

Szólj hozzá