Friss

Partneroldalak

top 10 horror képregény

TOP 10 Horror Képregény

A horror olyan, mint az anyatermészet: bárhol utat tör magának. A különböző médiumok különféle eszköztárral rendelkeznek, hogy lehetőségeikhez képest hatásosan ráhozzák a frászt a fogyasztókra. Egy filmnek nyilván ott van a meglepetés ereje, és a rongyosra használt jumpscare-ek lehetősége, de egy könyv, vagy képregény is simán tud félelmetes, vagy egyenesen ijesztő lenni. Sőt, egy-egy hatásosan megrajzolt panel képes jó mélyen befészkelni magát a szürkeállományunkba, hogy aztán álmatlan éjszakákon néha-néha emlékeink felszínére törjön.

Nézzünk is meg kicsit közelebbről néhány olyan horror képregényt, amik bebizonyítják, hogy a zsáner nagyon széles spektrumon belül tud mozogni, és hogy néhányuk milyen kifinomult eszközzel is képesek ösztönös félelmet kiváltani az olvasókból.

The Nice House On The Lake

A listát a legfrissebb élményemmel indítom. A The Nice House On The Lake a DC Black Label nevű imprintjének a repertoárját gazdagítja. A minisorozatot a DC berkekben egyébként is otthonosan mozgó James Tynion IV írta és Álvaro Martínez Bueno illusztrálta. A sztori 10 fiatalról szól, akik az évek során ilyen-olyan módon, de összekötötték sorsukat egy Walter nevű fickón keresztül.

Ez a 10 fő meghívást kap egy tóparti luxus nyaralóba, de a kellemes lazulás helyett a világvégével kell, hogy szembesüljenek. Az első kötet számtalan kérdést vet fel, és csak nagyon kevésre kapunk választ. Miért pont ők tizen a kiválasztottak? Kicsoda Walter valójában? Mi, vagy ki okozta a világvégét, és mi történik most odakint?

A The Nice House On The Lake egy ízig-vérig modern szemléletben készült képregény, ami tele van rejtéllyel, és ügyes írói húzásokkal, de inkább hasonlít egy nyomasztó A24 filmre, mint egy klasszikus értelemben vett horrorra. 

Az első kötet végén pedig sajnos elmarad a várva várt katarzis, de ettől függetlenül is érdekes olvasmány lehet bárki számára, aki szereti a karakterközpontú misztikus történeteket.

image
TOP 10 Horror Képregény 11

Gideon Falls

Jeff Lemire nevét időről időre felemlegetem, de ha van olyan képregényalkotó, aki megérdemli, hogy ennyiszer előkerüljön, akkor az ő. Legutóbb a Black Hammer kapcsán zengtem ódákat róla, és alkotásáról, de horror fronton sem okozott csalódást. A Gideon Falls az utóbbi évek egyik legizgalmasabb misztikus thriller per horror képregénye.

Természetesen megjelenik benne az író kedvenc közege, a kisvárosi elszigetelt világ, de mellette szerepet kap a nagyvárosi környezet is. Két központi szereplője szintén nagyon érdekes, és a ránézésre összefüggéstelen cselekményszálakat is összeköti egy nagyszabású rejtély. A rajzok pedig rendesen megtámogatják a misztikus és gyakran félelmetes atmoszférát. Andrea Sorrentino illusztrációi kísértetiesek, de az alkotó modern és vagány művészi eszközöket is bevet, hogy elérje a kívánt hatást. 

A Gideon Falls a modern horror képregények között egyértelműen egy kimagasló darab, ha szereted a műfajt, akkor elolvasása szinte kötelezően ajánlott.

image 1
TOP 10 Horror Képregény 12

Hellboy

A Hellboy nem egy olyasfajta képregény, aminek során az olvasó összecsinálja a nadrágját. Azonban a sötét fantasy hangulat, a mindent átitató és gyakran visszatérő okkult témák és a szintén rá jellemző nyomasztó, gótikus atmoszféra igenis hozzájárul ahhoz, hogy ha egyes esetekben egyértelműen, máskor kicsit félszegen, de horrorként aposztrofáljuk. 

A Hellboy képregényekben szereplő történetek nagyon színesek, ezáltal sokféle szemszögből megismerhetjük a címszereplőt, annak életfilozófiáját, gondolkodását. Hellboyon kívül a többi visszatérő karakter is nagyon fontos, és aktívan hozzájárulnak ahhoz, hogy a sztorik emlékezetesek maradjanak.

Mike Mignola legendás képregénysorozata egyébként is kihagyhatatlan élmény, szóval a mostani toplistától eltekintve is mindenkit bátorítanék, hogy pótolja, ha még nem volt hozzá szerencséje, de ha például csak most ismerkednél a horror műfajjal, akkor a Hellboy még ehhez is szintén remek beugró lehet.

image 2
TOP 10 Horror Képregény 13

Locke & Key

A Locke & Key kétségtelenül az egyik kedvenc graphic novelemmé nőtte ki magát. Joe Hill és Gabriel Rodriguez megkerülhetetlen alapvetést tett le az asztalra ezzel a történettel. És noha ez a képregénysorozat inkább egy nem éppen szokványos urban fantasyféleség, egyáltalán nem rest, hogy a horrort is előrángassa eszköztárából.

Amikor kell, kifejezetten explicit és meglepően kegyetlen, de ez nem csak a brutális rajzoknál mutatkozik meg. Néhány olyan kemény témát is megbolygat, melyek még ha nem is számítanak tabunak, de jellemzően nem szeretünk szembesülni velük, vagy nem nagyon beszélünk róluk. Az egyik ilyen központi elem a gyász, és annak feldolgozása, illetve a traumák megélése három különböző korban lévő gyerek szemszögéből.

Ha a Netflixet bőszen görgetted az elmúlt pár évben, akkor biztosan találkoztál már az azonos című sorozattal, de az töredékét sem adja vissza a képregény zsenialitásának. Egyébként sem egy acélos filmművészeti remek, úgyhogy inkább arra buzdítanék mindenkit, hogy először a képregényeket forgassátok. Magyar nyelven elérhető mind a három számozott gyűjteményes kötet, és az Aranykor is, ami szintén egy kiváló adalék a teljes sztorihoz.

image 3
TOP 10 Horror Képregény 14

Harrow County

A horror számtalanszor bizonyította már, hogy sokféle lehet, és nem feltétlenül szükséges, hogy állandóan ijesztgessen. A Harrow County inkább egy kifordított népmesére hasonlít, mégis tele van hátborzongató jelenetekkel. Legalább annyira, mint egy átlagos Grimm-történet. A Harrow County egy könnyen behatárolható mikrökörnyezetben játszódik, ahol a helyiek legfőbb problémáját a boszorkányok jelentik. Tök mindegy, hogy már meghalt, vagy vélhetően egy szorgos, jólelkű lányban született újra, a boszik minden esetben a gonoszság megtestesítői. Vagy mégsem? 

A Harrow County sok mesebeli elemmel felvértezve komoly drámát és néhol egészen sötét horrort mutat be, amiben a főszereplő Emmy szembemegy az előítéletekkel, miközben ő maga is folyamatosan azzal szembesül, hogy a hatalom kapzsiságot és gonoszságot szül.

Ha bővebben érdekel a sztori, akkor figyelmedbe ajánlom a videómat róla, ott részletesen mesélek erről a nagyszerű horror képregényről.

Marvel Zombies

Az amerikai popkultúra szerves részét képezik a küönféle szörnyek, vámpírok, vérfarkasok, de az utóbbi két évtizedben talán a leginkább a zombik kapták a legtöbb rivaldafényt. Az élőhalott reneszánsz vírusként terjedt szét az egész világon, és ugyan volt egy időszak, amikor már mindenkinek a könyökén jött ki a téma, mára már szépen beolvadt a köztudatba.

A zombiláz kellős közepén nyilván a Marvel sem maradhatott ki a trendből. A Marvel Zombies 2005-ben egy 5-részes rövid szériának indult, és ki más kapta volna a lehetőséget, hogy megírja a sztorit, mint az addigra a The Walking Deaddel szép kis hírnévre szert tett Robert Kirkman?

A kedvenc hőseink kifacsart, gusztustalan agyzabáló verziója egyáltalán nem ismert határokat, és szerencsére sem a Marvel, sem Kirkman nem húzta be a kéziféket. A Marvel Zombies aztán 2007-ben folytatást kapott, és itt már a történetnek már az ég világon semmi értelme nem volt, azért még a rajzokban volt annyi kraft, hogy elrettentse az olvasókat. A zombisorozat azóta is él, időnként megjelenik egy-egy újabb sorozat, de olyan hatalmas sikereket már nem tud felmutatni. 

Idén ősszel egy négyrészes minisorozatként tér vissza ismét Marvel Zombies: Dawn of Decay címmel, amiben Groot terjeszt el egy vírust, ami minden élőt agyhalott zombivá változtat. Egyelőre ez a sztori írmagját sem tartalmazza annak a pimasz és nyers hozzáállásnak, mint amit 20 éve tettek le az asztalra az eredeti horror képregény során. Ez inkább biztonsági játék, és egy jóval fiatalabb célközönségre lő.

image 4
TOP 10 Horror Képregény 15

Egy kosár fej

Néha van egy olyan érzésem, hogy Joe Hill képtelen hibázni. Remekül mutatja az alkotó kvailtiásait, hogy egy listán belül kétszer is előkerül a neve. Viszont míg a Locke & Key egy elképesztően sokrétű, komplex alkotás, addig az Egy kosár fej jóval egyszerűbb eszközöket vet be, 

Az Egy kosár fej egy kicsit slasher, egy kicsit krimi, egy kicsit meg misztikus horror. Átlagos 80-as évekbeli nüanszokkal indít, mígnem előkerül egy viking fejsze, aminek segítségével a történet főszereplője June szép kis bosszúhadjáratot indíthat. Az egyébként is lebilincselő olvasmány extra csavart is kap: a fejszével levágott fejek a testüktől való elválasztás után is életben maradnak. June pedig egy kosárra valót összeszed belőlük, de így sincs nyugta, mert a pimasz kobakok állandóan jártatják a szájukat.

Ha a Spooktober szezonra tervezel horror képregényeket olvasni, akkor az Egy kosár fej egy esős őszi napra abszolút kiváló választás lehet. Meg egyébként is.

image 5
TOP 10 Horror Képregény 16

Sandman

Lehet van egyfajta mintázat akár a saját vagy a közízlésben, miszerint azok a széles körben legjobban kedvelt horror képregények, amik nem csupán a műfaj keretein belül mozognak. Bizonyos alzsánereknél tényleg annyi a truváj, hogy folyjon a vér, meg a belek, és hogy hozzon szívbajt a nézőre, vagy olvasóra, de nagyon-nagyon fontos kiemelni, hogy a horror ennél mindig is több volt. 

A horror a mélyen rejlő emberi félelmeinket, ösztöneinket és érzelmeinket húzza olyan magas fordulatszámra, amitől magunk is megijedünk. És meg is kell, hogy ijednünk! Hiszen mindez hozzánk tartozik, és szerintem mindenkinek érdemes tisztában lennie azzal, hogy emberi lényként mi mozgat bennünket, mitől félünk, és hogyan tudunk felülkerekedni rajtuk. 

A popkultúrában ehhez pedig elengedhetetlen egy jó történet, magával ragadó cselekmény és rétegelt karakterek. Neil Gaiman örökzöld klasszikusa, a minden idők egyik legjobb képregénye, a Sandman sem önmagában horror. De telis tele van olyan mozzanatokkal, szimbólumokkal és a hétköznapokban kényelmetlen témák bemutatásával, melyek miatt mégis ide tudnám sorolni.

A Sandman minden szempontból képregényes alapmű, de még irodalmi szinten is egy elképesztően nívós darab. Egy tipikusan olyan alkotás, amit a horrorhónapon kívül is bármikor érdemes leemelni a polcról, belelapozni, vagy újraolvasni egyes történeteit, hiszen mindig tud valami újat nyújtani.

image 6
TOP 10 Horror Képregény 17

From Hell – A Pokolból

Lehet képregényes listát állítani Alan Moore nélkül? Legfeljebb, ha az lenne a lista címe, hogy “A legjobb képregények, amikhez Alan Moore-nak egyáltalán nem volt köze”.

A mára már Gandalffá avanzsált brit alkotó a legtöbb legendás képregényéről nem szól túl ékesen, de ez nem veszi el a kedvünket attól, hogy továbbra is újra meg újra felüssük az általa írt elképesztő történeteket. 

A From Hell, vagy magyarul A Pokolból viszont egy olyan képregényes alapkő, amit még annak is érdemes elolvasnia, aki nincs hozzászokva a paneleken keresztül mesélt történeteknek. Eddie Campbell egyszerű, ám stílusos és a hangulat szempontjából kifogástalan rajzai és Moore lebilincselő történetmesélési tehetsége a 19. századi Angliába kalauzol minket, ahol a máig megoldatlan Hasfelmetsző Jack gyilkosságok körüli eseményeket mutatja be.

A történet fikció, de olyan elképesztően hatásosan elevenít fel népszerű összeesküvéseket az ügy kapcsán, hogy folyamatosan emlékeztetnem kellett magamat arra, hogy nem történelemkönyvet olvasok. 

A From Hell egy brutálisan kendőzetlen és masszív alkotás szabadkőművesekről, ármánykodó királyi családról, szegénységről, a kor prostituáltjainak körülményeiről, és még egy csomó mindenről. Minden dicséret és szuperlatívusz abszolút jogos e mű kapcsán.

image 7

Uzumaki

Ha bármikor eszembe jut a horror, mint médiumokat áthidaló műfaj, vagy jelenség, akkor az agyam automatikusan hajigálja lelki szemeim elé a különféle borzasztó képeket az Uzumaki című mangából. És ugyan ez egy képregényes lista, mégsem hagyhattam ki belőle Junji Ito legendás horrorsztoriját. És hát a mangák lényegében japán képregények, szóval technikailag simán befér ide. Lényegtelen is ezen ugrálni, Junji Ito kivívta magának az előjogokat azzal, hogy ilyen zsigeri módon ijesztő, para és nyugtalanító dolgokat tud papírra vetni.

Az Uzumaki az egyik legjobb a műfajban, mert minden emberi lényre képes hatni az ösztönszerű félelmek előhívásával. A cselekménye rejtélyes, a hangulata nyomasztó, és feszült, miközben csak egy geometriai alakzat zaklatja a jóravaló népet. És az is biztos, hogy a hétköznapjainkban szereplő események, emberek és tárgyak még soha nem voltak ilyen félelmetesek!

Nos, ennyi lett volna idénre a legjobb horror képregények listája. Nem kizárt, hogy kimaradt jópár olyan cím, ami még elfért volna a többi mellett. Ha úgy érzed, hogy kihagytam valamit, akkor nyugodtan írd meg kommentben, vagy azt, hogy a felsoroltak közül neked melyik a kedvenced!

image 8
TOP 10 Horror Képregény 18

Az itt bemutatott alkotások egy részét beszerezheted a webshopomban is, szóval, ha egy jó (nem csak) horror képregényre vágysz, akkor ugorj fel a geekvilagshop.hu oldalra, és nézz szét a számos kedvezményes kiadvány között!

Az angol nyelvű képregényeket pedig megtalálod a My Comic Center kínálatában!

A toplista elkészült videós formában is. Csekkold le és ne felejts el feliratkozni YouTube-csatornámra!

Szólj hozzá