Mostanra talán a leglaikusabbak is tudják, hogy a multiverzumozás nem friss találmány. A Marvel (és persze mások) már régóta foglalkozik a párhuzamos világok adta lehetőségekkel. A feketeöves olvasók évtizedek óta számtalanszor találkozhattak már ilyen történetekkel. A mostani bejegyzésben a 2024-ben indult új Marvel Ultimate sorozatról lesz szó, ami mostanra kezdett csak irányba állni, így már van is értelme beszélni róla.
Ultimátum
Létezett már korábban is egy Ultimate univerzum Marveléknél, és kimondottan sokáig is futott. Azonban a fogadtatása nem volt épp túl jó a rajongók körében. Bár gondolom nem pörgött volna 15 évig a sorozat, ha nem produkált volna minimum kielégítő eladásokat.
Akkoriban még képregényfogyasztási szokásaim tetemes részét egy lasagne-zabáló lusta macska határozta meg, az ezredforduló környékéről pedig nehéz hiteles és objektív beszámolókat találni. Így a cikk kedvéért felütöttem a számtalan kiadvány közül innen-onnan egy-egy füzetet, és általánosságban az én véleményem is jobbára összecseng az átlagéval. Vak tyúk is talál Mjölnirt alapon akadt több egészen élvezetes képregény is, de összességében nem éreztem, hogy valamiféle kiforrott cselekmény zakatolt volna a végkifejlet felé. Egyedül talán az Ultimate Spider-Man képviselt egy egészen magas minőséget, az összes többi sorozat többnyire nagyon félreértette a feladatát.
De mi is ez az Ultimate széria, és miért jó nekünk, hogy már kettő is van belőle? Erre próbálok fényt deríteni a következő pár bekezdésben.
FÖLD 1610
Először ugorjunk vissza az időben, egészen 2000-ig, amikor egy furcsa új világba keveredtek a Marvel közkedvelt szereplői, ezáltal pedig a képregények rajongói is. Az Ultimate Marvel sort az Ultimate Spider-Man nyitotta, majd 2015-ig követte számtalan másik sorozat, mint a The Ultimates, Ultimate Fantastic Four, Ultimate X-Men és még sokáig sorolhatnám.
A végtelenségig húzódó történetnek a 2015-ös Titkos Háborúk (Secret Wars) esemény vetett véget, az Ultimate univerzumból pedig néhányan átkerültek a fősodorba, vagy úgyszolván a kánonba. Példának okáért így avanzsált a 616-os Föld állandó szereplőjévé a Miles Morales-féle Pókember.
Az Ultimate sorozat eseményei a multiverzum 1610-es Földjén zajlottak. A hősök és gonoszok rebootolásának és a történetek fogadtatása igencsak vegyes volt, a rajongók nagy része határozottan nem volt odáig ettől az új világtól. A történetek csapongók voltak, vagy szimplán csak parttalanok és unalmasak.
A képregények történeteivel ellentétben a való életben nem változtathatunk a múlton, legfeljebb jótékonyan elfelejthetjük azt. Szóval innen is elnézést, akikben felszakítottam néhány sebet a Marvel Ultimate univerzum puszta említésével is.
FÖLD 6160
Úgy tűnt, hogy nyolc év elégnek bizonyult, hogy egy olvasói réteg elfelejtse, egy másik pedig először hallja ezt a címet. Így hát a Marvel elérkezettnek látta az időt, hogy újra belehajítson egy rohadt nagy követ az állóvízbe. Nagy dirrel-durral bejelentették, hogy újra felelevenítik a koncepciót, végül 2023 szeptemberében útjára indították a felvezetését egy újabb Ultimate univerzumnak. Az Ultimate Invasion című one-shot megadta a keretet a jövőbeli eseményeknek, de csak 2024 januárjában érkezett az első “igazi” sztori ebben a világban.
Tisztában vagyok vele, hogy a modern Marvel sokaknál minimum vörös zászló, vagy sokkal inkább szitokszó. Ezt tetézve nem csak, hogy modern, de még Ultimate is… remélem, hogy a régi rajongók nem kaptak a szívükhöz. De ha túlélted az előző néhány bekezdést, akkor most már megnyugtathatlak, hogy a mostani állása szerint kimondottan ígéretesek az új sorozatok.
A sztori alapfelállása könnyen összefoglalható. A 1610-es Föld Reed Richards-a Maker néven nyomul, és a Titkos Háborúkat követő pusztítás után az lett volna a célja, hogy újraalkotja világát. Azonban ezt nem a 1610-es, hanem a 6160-as Földön akarta véghez vinni. És elsődleges feladatként megakadályozta, hogy a mi általunk is jól ismert szuperhősök megszerezzék az erejüket. Így csak néhányan kódorognak valamiféle szupererővel, de máris szerveződni kezdett egyfajta ellenállás a világot uraló szuverén rezsimekkel szemben.
Több szálon, de valahonnan innen kezd kibontakozni a cselekmény, egyelőre többnyire még a hősök egyéni szintjén. Illetve a nyáron már elindult az első csapatos sztori is, a The Ultimates (az X-Ment még egyelőre nem érdemes ebbe a kategóriába sorolni).
Pókfej apu
Az új Ultimate szórásban ismét Pókember kezdte a sort, Ultimate Spider-Man címmel. A történetet a nem kis névnek számító Jonathan Hickmann írja, míg a rajzokat Marco Checchetto szállítja kellő igényességgel. Itt megismerhetjük a kétgyermekes családapát, Peter Parkert, aki Mary Jane-nel él boldog házasságban. Petert megcsapja az életközepi válság szele, hiszen a Daily Bugle-nél végzett munkája önmagában kevés ahhoz, hogy kiteljesedjen. Ben bácsi és J. Jonah Jameson országos cimborák, és nekik is teljesen elegük van a mókuskerékből, ezért létrehozzák a saját szerkesztőségüket.
Már az első füzet kiválóan fogja meg a generációs problémákat, és kellő érzékletességgel mutatja be azokat. Végül pedig Apu Parker is rájön, hogy mi hiányzik igazán az életéből. Az Ultimate Spider-Mannek eddig nagyon jó a sztorija, ahogy a hangulata is pazar, de a történetmesélés is kifogástalan.
Mindörökké Wakanda
A Pókembert az Ultimate Black Panther sor követi, amit Bryan Hill ír és Stefano Caselli rajzol. A hálószövő kalandjaival szemben ez sokkal lassabb égéssel halad előre. Hangulata sokkal komorabb és ránézésre egy jóval mélyebb történetet feszeget. Wakanda ezúttal a politikai csatározások helyszíne, és sokkal kevésbé az akcióké a főszerep. De meg kell hagyni, nagyon jól áll ez az érettebb és komolyabb megközelítés.
Lányok és horror
És elérkeztünk az igazi csodabogárhoz. Peach Momoko írja és rajzolja az Ultimate X-Ment, és kompromisszumot nem tűrve egyáltalán nem követ semmiféle konvenciót. A Marveltől totálisan tájidegen módon ez az X-men sorozat gyakorlatilag egy japán folklórral vegyített horror manga. Ez a milliő viszont egyáltalán nem idegen Momoko számára a Demon Days és Demon Wars után, szóval kifejezetten otthonosan mozog ebben a környezetben.
A történet még hat szám után sem igazán haladt előre, sőt, jelen pillanatban fogalmam sincs milyen irányba akar elindulni. Viszont vizuálisan lenyűgöző, és már csak a kreatív szabadság miatt érdemes egy próbát tenni vele azok számára, akik kicsit ki akarnak bújni a konvencionális kiadványok közül.
Ultimate-ek, izé… támadás!
Végül pedig a The Ultimates zárja a jelenlegi sort, ami már egy jóval szokványosabb marveles hangulatot tükröz. Deniz Camp és Juan Frigeri felelősek a történetmesélésért, és míg a többi Ultimate képregény merész, akár kísérletezgetős, addig az Ultimates százhúsz százalékon pörög. A cselekmény száguld, a sztori kellően komoly, de szinte minden panelre jut valami frappáns odamondás, vagy poén.
Az Ultimates egy csapatgyűjtős narratívát követ, szóval még tényleg nagyon az elején vagyunk valami nagyobb horderejű eseménynek. Hangulatra pedig teljes mértékben olyan, mint kábé bármelyik Bosszúállók sztori. Szórakoztató olvasni a botladozó ifjú Tony Stark és Doctor Doom verbális csörtéit, és ahogy megpróbálják az ismerős arcokat beszervezni a bandába.
Verdikt
És ugyan lassan eltelik egy év, és jó néhány Ultimate képregény megjelent már, sok lényegi narratív előrehaladás még nem történt egyik történetben sem. Mindegyik halad a saját medrében, van amelyik pörgősebben, van amelyik kifejezetten komótosan, vagy látszólagos cél nélkül.
Még nagyon nehéz lenne bármilyen messzemenő következtetést levonni, de az máris baromira tetszik, hogy a Marvel ilyen szinteken kísérletezget. És ehhez tökéletes játszótérként asszisztál egy efféle Ultimate univerzum, ahol az alkotók egy kicsit elengedhetik a gyeplőt és merhetnek egy kicsit kreatívabbak lenni.
A cikkhez elolvasott képregények javát a My Comic Center szolgáltatta. Ha te is szeretnél elveszni az Ultimate univerzum világában, akkor tőlük be tudod szerezni a megfelelő képregényeket! Ehhez nincs más dolgod, mint felugrani a webshopjukra. Az alábbi kuponnal pedig 10%-os kedvezményt is bezsebelhetsz!
KUPONKÓD: kepregenyvilag24-07 (Érvényes: 2024. augusztus 31-ig)
Akut érdeklődőből képregényrajongó, és kocagyűjtő. Szuperhősökön innen és mangákon túl minden képes regényt felzabál, és nem átall véleményezni őket.
Mellékállásban többek között képregényeket is értékesít: www.geekvilagshop.hu
This Post Has One Comment
Pingback: Képregényes egypercesek: Dagobert bácsi a multiverzumban - KépregényVilág